foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
_____________________________

Običan paučinar je polifgna štetočina. Izgleda kao sitni mali pauk čija veličina u punom razvoju dostiže od 0,3 - 0,4 mm. Ženke su krupnije jajastog su oblika, koje pred jesen dobijaju ciglasto - crvenu boju. Mušjaci su manjih dimenzija, žućkaste boje sa zašiljenim zadnjim delom tela. Jaje je loptasto i bezbojno.

Tokom godine grinje imaju i preko 10 generacija, prezimljavaju u obliku ženke na skrovitim mestima. Kada je nepovoljno vreme skupljaju se u manje ili veće grupe na zaklonjenim mestima, a sa porastom temperature prelaze na zeljaste delove biljaka i počinju sa ishranom. Grinje žive pretežno na naličju lista i u početku su zgusnute duž glavnih nerava, a ubrzo zahvataju celu lisnu površinu.Sisajući sokove biljaka pojavljuje se oštećenje ćelija što se manifestuje pojavom belih tačkica. Pri većem broju uboda list izgleda mramoran, tačkice se spajaju pa ceo list žuti i opada. Na naličju lista grinje ispredaju paučinu.

Suzbijanje:

  • Obavezne su preventivne mere zaštite,
  • S obirom na to da se grinje u plastenicima pojavljuju tokom cele godine, pa i u vreme kada se plodovi paradajza beru, treba voditi računa o izboru preparata sa što kraćom karencom, kako bi se na tržište izneo proizvod bez ostataka pesticida i izbegla trovanja korisnika svežih plodova.
  • Od insekticida – akaricida mogu se primeniti: Actellic-50, Apollo, Neoron, Nisorun, Demitan, Ortus, Sanmite, Flumite i dr.

 

Pretraži tekstove...

RizVN Login