foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
_____________________________

Larve su mlečno bele sa poslednjim segmentom sivozemljaste boje, imaju zgrčeni oblik zato su dobile naziv grčice. Imaju veliku glavu sa snažnim vilicama tamno-smedje boje. To su larve tvrdokrilca gundelja čije se odrasle jedinke pojavljuju početkom proleća, kada imaju period rojenja i parenja. Tada se hrane lišćem voćaka (naročito koštičavog - šljive i trešnje)i drugih lišćara i polažu jaja u zemlju. Iz jaja se pile larve, koje mogu biti dužine oko 6 cm. Stadijum larve traje dve do četiri godine. Za to vreme hrane se semenom i korenom mnogih biljaka, medju kojima i povrtarskim. Krećući se kroz zemljište larve izgrizaju svaki koren na koji naidju. Oštećene biljke venu i sasušuju se.

Ova štetočina ima mogućnost horizontalne migracije - u potrazi za hranom, kao i vertikalne migracije - kada se u sušnim uslovima spušta u dublje i vlažnije slojeve zemljišta. Štete kod povrća su posebno izražene kada se povrtarske kulture gaje na razoranom lucerištu.

Osim običnog gundelja postoji i mali letnji gundelj koji ima slične karakteristike u pogledu načina života i štetama koje pričinjava

.Melolontha melolonthaMelolontha melolontha   majski gundelj

Suzbijanje:

  • Primena preventivnih mera je obavezna,
  • Plodored je osnovna mera zaštite,
  • Redovna obrada zemljišta i redovno suzbijanje korova,
  • Obavezan pregled parcela kako bi se utvrdila brojnost štetočine,
  • Ako se utvrdi najmanje jedna larva gundelja obavezna je primena zemljišnih insekticida pre setve ili sadnje, u redove ili po celoj površini. Od preparata mogu se primeniti: Galition G-5, Pyrinex, Force 1,5 G, Foksim, i dr.

Pretraži tekstove...

RizVN Login