foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
_____________________________

Biljke mogu biti inficirane tokom cele vegetacije. Posle nicanja na kotiledonim listićima javljaju se male tamne pege. Tako zaražene male biljke vrlo često uginjavaju. Simptomi se javljaju na listovima, ali se mogu javiti i na stablu i čašičnim listićima.

Najpre se javljaju žućkaste sitne pege na donjim listovima, koje postaju mrke ili sive sa tamnijim ili žućkastim rubom. Pege su okrugle u prečniku 3-4 mm. U centru pege mogu se formirati crni piknidi. Mnogobrojne pege se spajaju, gljiva luči toksine koji uništavaju hlorofil, zaraženo lišče žuti, uvija se i suši, a potom otpada. Nekada se simptomi koje izaziva ova gljiva mogu zameniti sa simptomima koje izaziva Alternaria solani. Medjutim, razlika je u tome što Alternaria solani prouzrokuje krupnije pege koje su zonirane u središnjem delu, a Septoria lycopersici prouzrokuje pojavu sitnijih pega na biljci.

Suzbijanje:

  • Primena agrotehničkih mere u suzbijanju parazita je obavezna,
  • Koristiti zdravo seme, vršiti obavezno dezinfekciju semena,
  • Setvu vršiti u zemljištu bez ostataka zaraženih biljaka, nakon berbe sve biljne ostatke usitniti i zaorati kako bi se brže razgradile,
  • Biljke ne saditi gusto, vršiti stalno provetravanje,
  • Primenjivati plodored i jednogodišnju plodosmenu,
  • Primena fungicida koji se koriste za suzbijanje plamenjače i crne pegavosti rešava i problem suzbijanja lisne pegavosti paradajza. Dakle,od preparata se mogu primeniti neki od sledećih: Antrakol, Mankogal, Bravo, Signum, Polyram, Ditan, preparati na bazi bakra (Bakarni oksihlorid, Cuproxat, Kuprablau, Bakarni kreč, Bakrocid, Bordovska čorba, Nordox i dr,), Acrobat, Ridomil gold MZ, Equation pro, Score, Quadris, Folio gold, Consento, Fuzija, Tango, Silueta i dr.

Pretraži tekstove...

RizVN Login