foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
_____________________________

Maslinov moljac – Prays oleae

Osobine štetočine: Maslina je jedini domaćin ovoj štetočini koja ima tri generacije godišnje, a prezimljava kao aktivna larva. Imago je odrastao lepti dužine oko 6 mm, sive boje sa srebrnim odsjajem, Na prednjim krilima nekada su nalaze crne nepravilne pege. Aktivan je pred zoru i u sumrak, a danju miruje pod maslinovim lišćem, slab je letač i retko kada prelazi sa jednog na drugo stablo. Prva generacija se razvija na kruni cvetnih pupoljaka hraneći se polenom i laticama maslinovog cveta, a naziva se antofagna generacija. Druga se razvija u plodu masline čije se larve hrane semenskom ploda koja je tada još mekana, zbog čega plod biva potpuno uništen– karpofagna generacija. Odrasla larva napušta plod uz samu peteljku, usled čega oslabi veza izmedju ploda i peteljke, zbog čega plodovi pri najmanjem dodiru otpadaju. Treća fitofagna generacija napada maslinovo lišće, mlade gusenice prodiru u list stvarajući kovrdžastu minu gde ostaju tokom zime.

Simptomi: Maslinov moljac pričinjava štete na cvetovima, plodovima kada dolazi do pojave crvljivost plodova i njihovog prevremenog opadanja. Takodje, mogu se zapaziti i oštećenja na lišću,dolazi do formiranja mina na listu. Ukoliko je veći broj tih mina može doći do prevremenog opadanja lišća i defolijacije.

Suzbijanje: Razvoj maslinovog moljca je uskladjen sa razvojem masline tako da se vreme primene insekticida može odrediti prema fenološkim fazama masline. To znači da se neposredno pred cvetanje mogu primeniti hemijska sredstva na bazi Bacillus turingiensisBiobit WP (0,8-1,2 kg/ha, tretiranjem mladih razvojnih uzrasta gusenica, prvog i drugog), zatim Decis 2,5 EC, Futocis EC-2,5 (0,03-0,05 %), Perfekthion, Fosfamid 40-EC, Bevetox 40-E, Dimetogal, Dimetoat - EC, Sistemin 40-EC (0,1-0,15 %).

Pretraži tekstove...

RizVN Login