Sredozemna voćna muva – Ceratitis capitata
Osobine štetočine: Sredozemna voćna muva Ceratitis capitata, koja se još naziva i voćna muva na agrumima je štetočina koja se pojavljuje u celom subtropskom i umerenom pojasu, a posebno uz obalu sredozemnog mora. Parazitira veliki broj agruma - mandarine, narandže, smokve, japanske jabuke, ali se može naći i u zapuštenim zasadima breskve, jabuke, kruške i dr. Zbog svog širokog areala rasprostranjenja, sposobnosti da toleriše hladnije klimatske uslove, kao i da parazitira veliki broj biljaka domaćina (preko 250), te se svrastava medju ekonomski najznačajnije štetočine subtropskih voćaka. Voćna muva ima 3-4 generacije godišnje, a broj generacija zavisi od temperature i mogućnosti ishrane. Prezimljava kao odrastao insekt na skorvitim messtima. Imago je muva veličine 3,5 do 5 mm, svetložute do krem boje, sa dve poprečne i jednom rubnom prugom na obodu krila. Imago se kreće vrlo sporo. Voćnoj muvi odgovara topla klima, a naročito se može pronaći na osunčanim delovima biljaka. Kada se temperatura vazduha spusti ispod 14 stepeni aktivnost se smanjuje. Larva je belo-žute boje dužine oko 7 mm. Nema noge ni izraženu glavu. Sa donje strane tela nalazi se aparat za kretanje i poskakivanje Jaja su sjajno-beličaste boje, oko 1 mm veličine, izdužena i savijena.
Simptomi: Štete nastaju usled napada ženki na plodove pred samo zrenje plodova kada isti počinju da menjaju boju. Ženka pravi ubode na plodu kako bi položila jaja. Mesto uboda je odlična podloga za razvoj i pojavu sekundarnih patogena. Jednim ubodom ženka položi i do 30 jaja. Mesta uboda se vide kao svetle okrugle zone koje se postepeno šire. U zavisnosti od vremenskih uslova, nakon 3-5 dana iz jaja se razvija larva. Novoformirane larve se probijaju prema mesu ploda koje koriste za ishranu. Usled ishrane larvi meso ploda omekšava. Istovremeno dolazi do opadanja plodova. Stadijum larve traje oko 10 dana, potom one izlaze iz ploda ili zajedno sa njim padaju na zemlju gde prelaze u stadijum lutke. U ovom stadijumu ili stadijumu odraslog insekta prezimljavaju.
Suzbijanje: U našoj zemlji ova štetočina je na listi karantinskih štetnih organizama tako da je fitosanitarna kontrola priliko uvoza agruma obavezna mera zaštite. U cilju suzbijanja sredozemne voće muve preporučuju se mehaničke mere zaštite kada treba ukanjati zaražene plodove iz zasada i spaljivati ih. U okviru bioloških mera zaštite preporučuje se unošenje sterilnih mužjaka ili prirodnih neprijatelja ove štetočine u vreme njenog razvoja ili oplodnje. Hemijska zaštita, odnosno primena insekticida se obavlja tako što se prati let ove muve pomoću raznih vrsta lovnih klopki. Kada se utvrdi značajan broj ovih muva u kopkama izvodi se tretiranje insekticidima i hidrolizovanim proteinima – atraktantima. Obično treba tretirati samo pojedine delove krune stabala ili pojedine redove u voćnjaku.