foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
_____________________________


Žilogriz (Capnodis tenebrionis) i šiljokrilac (Perotis lugubris)

Žilogriz je poznata štetočina ...

Opširnije ...

Moljac paradajza (Tuta absoluta)

Mediteranskom regionu privlači nova i veoma opasna štetočina paradajza, čiji je latinski naziv Tuta absoluta...

Opširnije ...

Moljac krompira (Phthorimaea operculella)

Moljac krompira je štetočina toplih i sušnih predela ...

Opširnije ...

Erwinia amylovora

E. amylovora je izraziti polifag, pripada multivorama Spektar domaćina bakterije, do sada, obuhvata 193 vrste iz 39 rodova i 4 familije

Opširnije ...

U pojedinim regionima sa tradicionalnim gajenjem merkantilnog krompira (područje Leskovca), zbog niske cene krompira, otežanog izvoza ali i šteta koje poslednjih godina pričinjava moljac krompira (Phthorimaea operculella), proizvodjači se sve više opredeljuju za gajenje mladog krompira u plastenicima. Sadnja se obavlja tokom decembra, a već krajem marta ili početkom aprila mladi krompir se iznosi na tržište po znatno višoj ceni.

Zbog povoljnih uslova koji vladaju u plastenicima, prvenstveno povišene temperature, dolazi do bržeg nicanja krompira. Seme krompira koje se koristi za sadnju, često, potiče iz sopstvene proizvodnje. Ono nije kontrolisano, tako da se ne retko dešava da su i krtole sa oštećenjima od moljca krompira,na kojima se nalaze položena jaja, larve i lutke. Unošenjem oštećenih krtola krompira u plastenik prilikom sadnje došlo je do izleta imaga gde su nakon kopulacije    položena  jaja na lišće iz kojih su se ispilile gusenice.

U toku pregleda mladog krompira u plastenicima već tokom 23.februara 2016. na području Leskovca, lokalitet Donje Stopanje, registrovana je pojava jaja i gusenica L4 stupnja  u minama na mladom lišću krompira u plasteniku (sl.1,2,3,4). 

Moljac krompira Phthorimae operculellam Moljac krompira 1 Phthorimae operculellam
Moljac krompira 3 Phthorinae operculellam Moljac krompira 2 Phthorimae operculellam

 Sl.1.2.3.4. Moljac krompira (Phthorimae operculella) registrovan 23.februara 2016.

u usevu mladog krompira gajenom u plasteniku

Na lišću su utvrdjena oštećenja između nerava lista u obliku širokih mina, nepravilnog oblika, koje su napunjene izmetom. S obzirom na to da je zemljište u plastenicima rastresite strukture, obradjuje se i navodnjavanja može se izbeći pojava oštećenja na mladim krtolama. Medjutim u cilju smanjenja brojnosti moljca krompira koji bi kasnije, tokom gajenja krompira na otvorenom polju, mogao da pričini štetu, potrebno je pregledati krompir i primeniti odredjene mere u cilju njegovog suzbijanja.

Registrovane su pojedinačne mine pa treba mehanički ukloniti oštećene listove ili mogu se koristiti insekticidi registrovani za suzbijanje nekih drugih štetočina u ovom usevu:

- Piretroidi: Biferenicus (bifentrin) u kol. 0.3 l/ha, Fastac 10-EC (alfa-ciperemetrin) u kol 200 ml/ha Piretroidi su skoro nerastvorljivi u vodi, ima knock imaju brzo delovanje, deluju  kontaktno i utrobno pa gusenice neonate se ne ubušuju u list,

- Calypso 480-SC (tiakloprid) . usvaja se listom, lokalsistemik, penje se ka vršnim listovima, Delovanje brzo. Primena: 1-2 dana pre piljenja, insekticid treba da je u listu kada deluje ishranom i na ubušene gusenice,

- Coragen 20-SC (hlorantraniliprol) U količini 1oo-150 ml/ha , deluje brzo ako gusenica unese ishranom preparat u vreme ubušivanja. Najznačajniji kvalitet je dužina delovanja (do mesec dana),

- Alverde SC (metaflumizon) u kol 250 ml/ha 7-10 dana 14 dana, deluje ishranom, odnosno na gusenice pre ubušivanja u list ili stablo. Ima relativno kratko delovanje 7-10 dana.

- Affirm 095-SC (emamektin-benzoat) u kol 2.5-4 l/ha Deluje kratko, brzo se razlaže, kvalitet je u kratkoj karenci od 7 dana.

- Proteus 110-EC (tiakloprid + deltametrin ) Deluje sličnio  Calypso 48 SC ali naglašeno je kontaktno delovanje, a manje usvajanjem u list i na gusenice ishranom.

Karenca ovih insekticida nije naglašena jer ne dolaze u kontakt sa krtolama u zemlji.

Pretraži tekstove...

RizVN Login