Parazit preživljava u zemljištu trajnom micelijom. Toplo i vlažno vreme pogoduju njegovom razvoju. Kod paprike uvenuće najčešće nastaje tokom vegetacije pri čemu biljka zadržava zelenu boju, pa se zato i naziva “zeleno uvenuće”, a kakvi će se simptomi javiti zavisi od otpornosti sorte i patogenosti soja.
Kod paradajza uvenuće koje izaziva V.albo-atrum je teško razlikovati od fuzarioznog uvenuća.Cela biljka ili pojedini njeni delovi gube turgor. U početnim fazama zaraze biljka danju vene, a noću ili kada se vrši navodnjavanje ona povrati svežinu. Kako se parazit razvija u sudovnim sistemima biljaka dolazi do ometanja u kretanju vode i mineralnih materija, tako da posle izvesnog vremena biljka vene, bez oporavka. Na poprečnom preseku biljke zapaža se mrka obojenost sprovodnih sudova. Biljke imaju skraćene internodije i žbunast izgled. Ovo su karakteristični simptomi kod paprike.
Znaci oboljenja kod paradajza su nešto blaži i nema uvenuća, niti se remeti njihov porast. Na donjem, najstarijem lišću dolazi do pojave hlorotičnih pega koje potom nekrotiraju. Mrka obojenost sudovnog sistema zapaža se na uzdužnom preseku što je karakterističan znak zelenog uvenuća paradajza.
Suzbijanje: