Simptomi bolesti: Ovaj parazit oštećuje biljke iz roda Prunus – kajsiju, šljivu, breskvu, trešnju i višnju. Parazit napada sve biljne delove voćaka. Pege su u početku sitne, crvenkasto-smedje ili žute boje. Pege se vremenom povećavaju, tkivo u okviru pega izumire, postaje nekrotično, ispada, tako da nastaju šupljine, po čemu je bolest dobila i naziv. Ukoliko do infekcije dodje kasnije tokom vegetacije pojavljuju se samo pege, ali ne dolazi do ispadanja tkiva unutar pega. Na letorastima pege su mrke ili purpurne, vremenom se šire i nastaju rak rane prekrivene gumaznim eksudatom. Nekada su mladari prstenasto obuhvaćeni i kao takvi izumiru.
Opširnije: Šupljikavost lišća koštičavog voća - Clasterosporium carpophilum
Simptomi bolesti: Na koštičavom voću uočava se bledo zeleno, sitno lišće, koje je uvijeno oko glavnog nerva. Dolazi do vršnog sušenja pojedinih grana i ranijeg kretanja vegetacije. Zapaža se nekroza floema, naglo ili postepeno se suše stabla kajsije od 1 do 4 godine. Na lišću breskve dolazi do pojave crvenila iz kojeg tkivo ispada i dolazi do uvijenosti lista, lišće opada pre kraja vegetacije, plodovi opadaju pre zrenja, sušenje voćke nastaje za 2-3 godine.
Simptomi bolesti: Patogen parazitira sve zeljaste delove voćke. Na licu lista javljaju se sitne, poligonalne, žuto-limunaste pege, 1-2 mm u prečniku. U okviru ovih pega sa naličja lista javljaju se okrugli ili eliptični uredosorusi rdjaste boje. Uredosorusi su najpre pojedinačni, a potom mnogobrojni kada mogu potpuno prekriti naličje lista. Ponekada se na mladarima javljaju rak-ranice.
Simptomi bolesti: Ovaj parazit se razvija samo na lišću šljive. Pege su kružne i eliptične, nejasnih ivica, žućkaste boje i različite veličine od nekoliko milimetara do 1,5 cm. Postepeno postaju žuto-narandžaste da bi na kraju bile crveno-narandžaste. Tkivo u okviru pega vremenom postaje ispupčeno sa lica lista, a sa naličja udubljeno. Jače zaražen list se suši i biljka izgleda kao da je vatrom spaljena
Ciklus razvoja: Parazit prezimljava u opalom lišću. S proleća, nakon kiše, dolazi do izbacivanja askospora kroz otvor na vrhu peritecije. Vazdušna struja ih raznosi i kada padnu na list šljive u kapi vode proklijaju i ostvaruju infekciju.
Simptomi bolesti: Na lišću šljive uoćavaju se prstenaste i poluprstenaste pege sa središtem svetlozelene boje. Pege mogu biti pojedinačne ili u većem broju. Oboleli plodovi opadaju pre fiziološke zrelosti. Plodovi su deformisani, manjih dimenzija lakši od zdravih, sa svetlim pegama i prstenovima. Deo mezokarpa dobija tamniju boju, javljaju se kapljice smole koje se dozrevanjem uvećavaju i mogu izići na površinu pokožice ploda. Na breskvi dolazi do pojave mozaika lista i prosvetljensti nerava, oni zaostaju u porastu i pojavljuje se kovrdžavost lista. Na plodu simptomi se manifestuju samo na pokožici. Simptomi se najbolje uočavaju u proleće kada se list potpuno razvije. Tokom leta simptomi mogu biti maskirani, manje jasni, a s jeseni gube svoju karakterističnu osobinu. Virus šarke šljive se prenosi sadnim materijalom i vektorima, lisnim vašima.
Opširnije: Virus šarke šljive i ostalih koštičavih voćnih vrsta - Plum pox virus
Šljivin moljac – Hyponomeuta padella
Osobine štetočine: Razvojni ciklus šljivinog moljca i jabukovog moljca je sličan ali ne u potpunosti. Kada larva šljivinog smotavca napusti leglo u proleće ne uvlaći se u unutrašnost lista kao što to čini jabukov moljac, već ostaje napolju, hrane se lišćem i pravi zaperke. Larve grade izdvojene kokone kod šljivinog smotavca, a jabukovog grade kokone u grupama u centru gnezda